סוגי קידוח כלונסאות

בתי מגורים ממוגנים, גשרים אדירים, מנהרות תת-קרקעיות ענקיות – מבנים מודרניים אלו נראים יציבים וחזקים. אך מתחת לפני הקרקע, עוגנים חבויים מהעין תומכים בהם ומאפשרים להם לשאת עומסים כבדים מבלי שיתמוטטו. מדובר בכלונסאות – עמודי בטון מזוין השזורים בתוך שכבות הקרקע העמוקות, הנושאים במרבית המשקל של המבנים. תהליך קידוח הכלונסאות הוא אחד המורכבים והקריטיים בעולם הבנייה, ולמומחי הקידוח סוגי קידוח כלונסאות שונים להתמודדות עם סוגי קרקעות שונים. בואו נצלול לתוך עולם הקידוח ונגלה כיצד הכלונסאות הופכות מבנים לאיתנים ויציבים לאורך זמן.

מגוון שיטות לכל סוג קרקע

בבסיסה, שיטת קידוח כלונסאות מחולקת לשלושה סוגי קידוח כלונסאות עיקריים – יבשה, רטובה ותלויית לחץ. סוגי קידוח כלונסאות יבשים מיועדים לסוגי קרקע קשיחים כמו סלעים וקרקעות קשות מאוד. הם כוללים שימוש בכלי קידוח חזקים לחציבה ישירה של החומר הקשיח, לעתים קרובות בשילוב עם ראשי קידוח ייעודיים. קידוחים אלו מתאימים גם לשטחים צרים ומוגבלים היות ואינם דורשים הרבה מרחב תמרון.

לעומתם, סוגי קידוח כלונסאות הרטובים מיועדים לקרקעות רכות יותר כמו חול ואדמה חרסיתית. בתהליך זה, הקידוח מתבצע תוך הזרמה של נוזל סטביליזציה כגון תמיסת בנטונייט, הממלאת את חלל הקידוח ומייצבת את דפנותיו. הנוזל מונע קריסה וכניסת חול לתוך חלל הקידוח וכך מאפשר יציקה איכותית וצפופה של הבטון. כמו כן, הטכניקה הרטובה מתאימה לקידוחים רדודים או עמוקים כאחד.

השיטה השלישית היא קידוחים תלויי לחץ, המשמשים בעיקר לקרקעות חדשות ולא יציבות במיוחד. בסוג קידוח כלונסאות זה נוצר לחץ מיוחד על דפנות הקידוח באמצעות הזרמת נוזל ייעודי, על מנת למנוע התמוטטות של הקרקע המקיפה במהלך הקידוח והיציקה.

קידוחי כלונסאות בנטונייט – השיטה הנפוצה ביותר

בעולם קידוח הכלונסאות, שיטת הבנטונייט היא המקובלת והמבוקשת ביותר בקרב חברות הקידוח המובילות. היתרונות הגדולים של סוג קידוח כלונסאות זה הפכו אותה כברירת מחדל לקרקעות רכות וסביבות לחות. ראשית, תמיסת הבנטונייט מייצבת את דפנות חלל הקידוח העמוק לאורך כל התהליך ומונעת התמוטטויות וזרימת חול פנימה. בכך היא מאפשרת קבלת חלל צר ונקי לחלוטין, דבר הכרחי ליציקת בטון איכותית וצפופה.

כמו כן, תכונות הנוזל המייצב מונעות כניסה של מים ולכלוך לתוך חלל הקידוח לפני היציקה. זאת בניגוד לשיטות קידוח יבשות שבהן הבטון עלול להיות מלוכלך ולא איכותי. התוצאה של קידוח בנטונייט היא כלונס בטון מוצק וחזק במינימום ליקויי יציקה.

יתרון נוסף קריטי של סוג קידוח כלונסאות זה הוא היכולת לבצע קידוחים מדויקים במיוחד, גם לעומקים גדולים מאוד – עד למאות מטרים במקרים קיצוניים. הדבר חיוני בפרויקטי תשתית וגורדי שחקים, שבהם כלונסאות ארוכות נדרשות לשאת את העומס העצום.

קידוח כלונסאות מיקרופייל

בחלק מהמקרים, נדרש פתרון קידוח קטן יותר מכלונסאות רגילות. כאן נכנסת לתמונה שיטת קידוחי מיקרופייל – קידוחי כלונסאות קטנים בקוטר של כ-30 ס"מ בלבד, המבוצעים ללא צורך בחפירה נרחבת באתר. המטרה העיקרית של סוג קידוח כלונסאות זה היא חיזוק קרקעות קיימות והגברת היציבות של יסודות מבנים או תשתיות. קידוחי המיקרופייל יכולים לשמש כיסודות משנה משלימים למבנים, או כבסיס לקירות דיפון המגינים על שטחי בנייה מפני התמוטטות אדמה. יתרון גדול של השיטה הוא קצב הביצוע המהיר שלה ללא צורך בציוד כבד, דבר שמפחית לא מעט בהוצאות והפרעות לסביבה. לעיתים קרובות, כלונסאות מיקרופייל משמשות גם כתמיכה זמנית במהלך חפירות בנייה.

קידוח כלונסאות CFA

בשנים האחרונות, שיטת קידוח הכלונסאות המתקדמת ביותר שצברה תאוצה היא טכנולוגיית ה-CFA (Continuous Flight Auger). זוהי שיטה בעלת יתרונות מהפכניים המאפשרת קידוח עמוק ויציקת בטון בטכנולוגיה חדשנית המבטיחה שלמות מוחלטת ויציקה אטומה לחלוטין.

בסוג קידוח כלונסאות זה צינור ממולא בבטון טרי מוזרם במקביל לתהליך הקידוח בעזרת מכונה מיוחדת. הבטון זורם אל תוך החור בזמן אמת, במקביל לכך שהחור נקדח על ידי ראש קידוח משוכלל. כך נמנעת היווצרותם של חללים ריקים או כניסת קרקע וחול שעלולים לגרום לליקויי יציקה.

היתרון הגדול של טכנולוגיה זו היא יכולתה לייצר כלונס בטון אחיד לחלוטין ללא סדקים, חללים או פגמים. השיטה מאפשרת גם קידוח לעומקים גדולים במיוחד בצורה יעילה וידידותית לסביבה יחסית.

טכנולוגיית CFA נחשבת כיום למתקדמת ביותר לקידוח כלונסאות במבנים חדשניים וגבוהים במיוחד. היא מעניקה את האפשרות לקידוח עמוק תוך שמירה על רמות גבוהות של ביצועים, בטיחות ואיכות מוחלטת של כלונסאות.

הקפדה על בחירה נכונה של שיטת הקידוח – המפתח להצלחה

בחירת שיטת הקידוח הנכונה לפרויקט ספציפי היא אחד הגורמים הקריטיים להצלחת פרויקט קידוח כלונסאות. טעות ראשונית בבחירת השיטה עלולה להוביל לתקלות, ליקויי ביצוע ואף סיכונים בטיחותיים. לכן, על חברות מקצועיות להקפיד על אבחון מדויק של תנאי הקרקע והפרויקט לפני קבלת ההחלטה הסופית.

הבחירה נשענת במידה רבה על סוג הקרקע באתר. בקרקע קשה וסלעית, קידוחי כלונסאות יבשים עם כלים לחציבה יהיו הפתרון האופטימלי. לעומת זאת, קרקעות רכות וחולית יחייבו שימוש בשיטה רטובה כמו קידוחי בנטונייט. תנאים של קרקעות חדשות ולא יציבות ידרשו טכניקות ייחודיות כמו קידוחים תלויי לחץ.

נוסף על סוג הקרקע, יש לקחת בחשבון גם את העומק הנדרש לקידוח, את גודלם וחוזקם של הכלונסאות שיידרשו תחת עומסי המבנה, תנאים צפיפות או מגבלות אחרות באתר הבנייה, ומשאבי הזמן והתקציב העומדים לרשות. טכניקות מתקדמות כמו CFA יהיו אופציה יקרה יותר אך הן עשויות להיות חובה בפרויקטים מורכבים וחדשניים.

ניסיון רב של חברת הקידוח בשלל פרויקטים הוא מפתח חשוב להבנת כל הנתונים ולבחירה אופטימלית של השיטה המתאימה ביותר. רק בדרך זו ניתן להבטיח קידוחים איכותיים, בטוחים ומהירים שיספקו יסודות איתנים לעשרות ומאות שנים קדימה.

קידוח כלונסאות בסלע

קידוח כלונסאות בסלע

בעולם הבנייה המודרני, היציבות והעמידות של מבנים הן קריטיות. כאשר מדובר בבנייה על קרקע סלעית, האתגרים גדלים משמעותית. כאן נכנס לתמונה קידוח כלונסאות בסלע –

לקריאת המאמר »
קידוח CFA

קידוח CFA

בעולם הבנייה המודרני, שבו כל פרויקט נעשה מורכב יותר והאתגרים ההנדסיים רק גדלים, מתחוללת מהפכה בתחום היסודות. שיטת קידוח CFA (Continuous Flight Auger) מעצבת מחדש

לקריאת המאמר »
קידוח כלונסאות מיקרופייל

קידוח כלונסאות מיקרופייל

קידוח כלונסאות מיקרופייל הוא טכנולוגיית יסוד מתקדמת המשמשת להקמת מבנים על קרקע בעייתית. טכנולוגיית קידוח כלונסאות מיקרופייל מתאימה למגוון רחב של יישומים, החל מבנייה קלה

לקריאת המאמר »

קידוחי מיקרופייל

האם אתם צריכים לבצע עבודות קידוח עמוקות בתנאי שטח בעלי גישה מוגבלת הדורשים פתרונות ייחודיים? קידוחי מיקרופייל הם הפתרון המושלם לכל מי שמחפש שיטת קידוח

לקריאת המאמר »

צרו איתנו קשר